• Reading time:8 mins read
  • Post author:

A finn kultúra megismertetéséért végzett tevékenységéért Rácz István-díjat kapott Soltiné Radnics Magdolna, a Városi Könyvtár és Közösségi Ház alapító igazgatója!

Magdi néni a Magyar-Finn Baráti Kör alapító tagja és titkára, aki az elmúlt 34 évben rengeteget tett nemcsak Szigetszentmiklós és testvérvárosa, Haukipudas-Oulu, hanem Magyarország és Finnország barátságának ápolásáért. A díjat Pertti Anttinen finn nagykövet adta át az ország nagykövetségén. A nívós ünnepségen jelen voltak az ország különböző pontjain működő finn baráti körök képviselői, illetve dr. Richly Gábor, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára is.

A Magyar-Finn Baráti Kör városunk rendszerváltás utáni első civil szervezete. Az egész azzal kezdődött, hogy Dr. Becz Miklós, Szigetszentmiklós legendás orvosa elkezdett finnül tanulni. Tanára, Outi Karanko biztatására indította útjára a baráti kört Szigetszentmiklóson 1991-ben, 55 tagja között ott volt Soltiné Radnics Magdolna, Török Zsuzsa, a Kardos iskola igazgatója, vagy Dr. Koós Ferenc, a Batthyány Kázmér Gimnázium igazgatója. A finnországi Haukipudas épp akkorban keresett magyar testvérvárost, így a miklósi egyesülettel hamar egymásra találtak. Azóta cserediákprogramok valósultak meg, szigetszentmiklósi táncosok, énekesek jártak kint, sőt városunk festőművészei is bemutatkozhattak finnországi galériákban. Az évről évre ismétlődő kirándulások során a magyarok finn családoknál, az ide látogató finnek miklósi családoknál szálltak meg. A baráti kör rendszeres találkozói azóta is a város legszínvonalasabb kulturális programjai közé tartoznak.

Gratulálunk Magdi néninek a díjhoz, és még sok évig tartó sikeres működést kívánunk városunk legrégibb civil szervezetének, a Magyar-Finn Baráti Körnek!

Alább olvashatják a laudációt, melyet a díjátadón Pap Kinga Marjatta, a Magyar Finn Társaság kulturális alelnöke mondott el:

Tisztelt Nagykövet Úr, kedves finnbarátok!

A 2002-ben létrehozott Rácz István díj a finn kultúra javára végzett kiemelkedő érdemekért adományozható hazánkban. Azóta tizenkilenc személy vehette át a díjat, idén hét személyre érkezett jelölés. A névadó Rácz István fotográfus, Kalevala-fordító arcképét ábrázoló emlékplakettet Szabó Virág tervezte.

Idén először a Magyar–Finn Társaság elnöksége úgy döntött, hogy egy finn designtermékeket forgalmazó webáruházban levásárolható utalvánnyal teszi még kézzelfoghatóbbá a díjat az adómentesen adható juttatás felső határáig [a technikai részletekkel kapcsolatban kérjük, hogy Garai Szilvivel egyeztessen a díjazott].

Most pedig kérem, hallgassák meg a díjazott laudációját. A Rácz István díj 2025-ös díjazottja, Soltiné Radnics Magdolna a debreceni tanítóképző főiskolán szerzett művelődésszervezői végzettséget. A szigetszentmiklósi Városi Könyvtár és Közösségi Háznak a ház 1990. november 24-i megnyitásától 2013-as nyugdíjazásáig volt igazgatója. A miklósiak által csak „Sárga ház” néven emlegetett kulturális központ nem csak a város, de a Magyar–Finn Baráti Kör életében is központi jelentőséget tölt be: a kör volt az első Szigetszentmiklóson bejegyzett civil szervezet, amely összejöveteleit azóta is ebben az épületben tartja.

Az ország harmadik legnagyobb tagsággal rendelkező magyar–finn baráti köre összetartó közösség: tagjai havi rendszerességgel gyűlnek össze a Sárga házban. Magdi a szigetszentmiklósi Magyar–Finn Baráti Kör alapító tagja, a baráti kör 1991. november 29-i megalakulása óta – azaz 33 éve! – titkára. Ez idő alatt mindvégig motorja volt a kör működésének, amellett a finnbarátok országos találkozóin is rendszeresen részt vesz. A szigetszentmiklósi kör az ország több pontjára szervezett kirándulások révén más magyar–finn baráti körökkel is építi a kapcsolatot.

Magdi hihetetlen aktivitása, szervezőkészsége révén éltetője a szigetszentmiklósi és haukipudasi baráti körök közötti, 1992 óta pedig a két település közötti testvérvárosi kapcsolatnak is. Mint a beérkezett indoklásban olvasható: alig tudnánk számba venni azt a sok eseményt, amiket jórészt ő szervezett – a baráti körök látogatásait egymás országába, az iskolások, kórusok, néptánccsoportok, képzőművészek cserelátogatásait, a szigetszentmiklósi Sziget Színház oului operett-fellépéseit és a cserediákprogramot. Magdi munkája aktív hídépítés Magyarország és Finnország, azon belül is Szigetszentmiklós és Haukipudas között. Városi tevékenységéért Szigetszentmiklós városa 2001-ben Közművelődési Díj, majd 2010-ben Pro Urbe Díj kitüntetésben részesítette.

A finn kultúra javára végzett sok évtizedes kitartó, hűséges szervezőmunkájáért a Magyar–Finn Társaság elnöksége Soltiné Radnics Magdolnának adományozza a Rácz István díjat.