A II. világháború előtt gazdag közösségi élete volt Szigetszentmiklósnak; számos egylet, egyesület, szakkör működött a faluban, melyet a háború utáni új politikai berendezkedés szétzilált és megszüntetett. A Honismereti Szakkör az így létrejött ürességet próbálta betölteni a kor lehetőségeihez képest nagy sikerrel. A szakkörnek régi miklósi családokból kerültek ki a tagjai, akik részben saját családi örökségük felhasználásával, részben szorgos gyűjtögetéssel állították össze a mai gyűjtemény kiemelkedően gazdag tárgyi anyagának alapját. A Szakkör első kiállítását a település fennállásának 700. évfordulójára állította össze 1964-ben, mely olyan sikeres volt, hogy saját épületben a Kéktó mellett 1965-ben létrejött a Helytörténeti Gyűjtemény.
A Gyűjtemény több mint húsz évig működött a ma már nem létező kéktói épületben, amit közben maga a kiállítás is kinőtt, és a látogatók is igényeltek egy új kiállítóhelyet. A Kéktó Szabadidőközpont létrehozása miatt a Gyűjteménynek otthont adó épületet bontásra ítélték, így harminc évvel ezelőtt a kiállítás a mai helyére, az Árpád utcába költözött.
Az új helyszín minden szempontból alkalmasabb a Helytörténeti Gyűjtemény számára: központi helyen van, emellett maga az épület is nagyobb. A gyűjtemény otthona egy 19. század végén épült parasztház, klasszikus háromszobás beosztással, így kiválóan alkalmas néprajzi kiállítás létrehozására. A látogatók kényelme szempontjából az is előnyös, hogy alig néhány háznyira található az Ádám Jenő Emlékház, mellyel a Gyűjtemény egy szervezeti egységet képez.
A kiállítás
A Helytörténeti Gyűjtemény állandó kiállításán a régészeti terem a II. világháború időszakáig mutatja be a Szigetszentmiklós történetét kronológiai sorrendben. Az őskori állatokat követően az első itt élt emberek temetkezési szokásai, használati tárgyai tekinthetők meg, majd a római- és népvándorlás-kori maradványok után a több mint 750 éves Szigetszentmiklós magyar lakói által hátrahagyott tárgyi emlékek láthatók.
A középső szobában konyha, az utcai helyiségben tisztaszoba látható a századforduló szokásai szerint berendezve. A látogató emellett megismerkedhet Szigetszentmiklós lakóinak szokásaival és öltözködésével: a regrutázással, a kékköténnyel, vagy épp az esküvői szokásokkal. A parasztház verandáján egyedülálló téglatár, és a hazánkban egyedülálló szív alakú festett sírkövek láthatók. Az épület mögötti 70 négyzetméteres fészerben a gazdálkodás eszközei, számos szigetszentmiklósi mesterember szerszámai várják a látogatókat.