2024. június 11-én a Helytörténeti Gyűjtemény és Ádám Jenő Emlékház valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara közös tudományos konferenciát tartott a muzsikus zenei munkásságáról hároméves kutatási programjának lezárásaképp. A konferenciának a Városi Könyvtár és Közösségi Ház adott helyet, az esemény végén pedig a résztvevők az Ádám Jenő Emlékházban hallgathattak meg egy rendkívüli koncertet.
Ádám Jenő életműve hatalmas, és bárki, aki az ő javarészt feldolgozatlan hagyatékával kezd dolgozni, hatalmas fába vágja fejszéjét. A mester neve alig ismert Magyarországon, pedig oly sok maradandót alkotott a magyar zenében. A legjelentősebb az általa a Módszeres énektanítás a relatív szolmizáció alapján című könyvében leírt zeneoktatási módszertan – mely aztán Kodály-módszerként vált ismertté az egész világon. Emellett megalkotta az első ének-zene tankönyveket, melyek alapelvei, felépítése ma is az alapját képezik az iskolai oktatásnak. Az 1970-es években része volt (az épp kivezetésre kerülő) református Énekeskönyv összeállításában. Zsoltárfeldolgozásait mai napig kórusok éneklik, és sok általa gyűjtött népdalt ismer és énekel minden gyerek az iskolákban.
Kutatási programunkkal és a hozzá kapcsolódó konferenciasorozattal éppen ennek a fantasztikusan sokrétű zenei munkásságnak a feltárása, a közönséggel való megismertetése volt a célunk. A Károli Gáspár Református Egyetem oktatói, hallgatói, akik részt vettek e munkában, tudományos igénnyel elemezték a muzsikus munkásságának egyes részterületeit. A Helytörténeti Gyűjtemény eközben azt a feladatot vállalta magára, hogy Ádám Jenő hagyatékát, munkásságának kéziratos anyagát digitális eszközök segítségével a nagyvilág elé tárja.
A konferencia hamarosan teljes terjedelmében elérhető lesz a Youtubeon. Az eseményre elkészült, Ádám Jenő hagyatékát bemutató oldalt pedig itt érhetik el.
Program
10:00 Megnyitó
Dr. Méhes Balázs dékánhelyettes
10:15 Köszöntő
Dr. Fodor Antalné, Szigetszentmiklós korábbi polgármestere
10:30 Dr. Péter Éva: Kórusművek a protestáns egyházzene
szolgálatában
10:55 Ádám Jenő: 77. genfi zsoltár, 1971.; Három népdal, 1934.
a KRE PK Kamarakórusa
11:10 Dr. Köncse Kriszta: Válogatás Ádám Jenő
népdalfeldolgozásaiból
11:35 Kávészünet
12:00 Dr. Pintér-Keresztes Ildikó: A „módszeres énektanítás”
ritmikai ága
12:25 Hargita Péter: Ádám Jenő önvallomása IV.
A „felszabadulás” utáni évek
12:50 Miss Nándor: Kihívások Ádám Jenő hagyatékának
digitalizálása során
13:05 Tamás Margit: Az Ádám Jenő Emlékház szellemi hagyatéka
13:30 Ebédszünet
Koszorúzás és ünnepi koncert
Ádám Jenő Emlékház, 2310 Szigetszentmiklós, Árpád u. 29.
14:45 Koszorúzás
Lupa János önkormányzati képviselő
15:00 Ünnepi koncert Ádám Jenő Emlékházban
Ádám Jenő: Erdő nincsen zöld ág nélkül
Lement a nap a maga járásán
Lipták Zsuzsanna Lilla – ének, Szikora Krisztina – zongora
Nógrádi és somogyi népdalok Ádám Jenő gyűjtéséből
Kövirigó citerazenekar, művészeti vezető: Gál Róbertné
Ádám Jenő: Duó-fantázia gordonkára és zongorára, 1928.
Vida Mónika Ruth zongoraművész és Mády-Szabó Eszter gordonkaművész