A Városi Könyvtár és Közösségi Ház születése
1988-ban indult meg Szigetszentmiklóson az MSZMP városhoz méltó méretű pártházának építése. Amikor alapozták, már tömegszervezetek háza névre hallgatott, hiszen a KISZ-bizottságtól a Vöröskeresztig több társadalmi és tömegszervezet is irodát kapott volna a létesítményben. Az MSZMP városi apparátusa mellett a munkásőrségé lett volna a legnagyobb terület a földszint jelentős részét elfoglalva. A rendszerváltás körüli bizonytalanság azonban az építkezés folyamán számtalanszor új terveket szült a hasznosításra – az is felmerült például, hogy presszó céljára bérbeadnák a színházterem alatti pincerészt.
Az állampárt felszámolásával fellángoló vita során a város vezetői orvosi rendelőt, szakrendelőt akartak kialakítani az akkor már sárga házként emlegetett épületben, azonban ennek költsége túlságosan magas lett volna, így döntöttek végül a könyvtár és a művelődés otthonává történő alakítás mellett.
A könyvtár megnyitójára 1990. november 24-én került sor. Azóta is folyamatosan gyarapszik a könyvtár és a gyermekkönyvtár állománya, és író-olvasó találkozókkal, ismeretterjesztő előadásokkal, családi rendezvényekkel népszerűsíti az olvasást.
A könyvtár mellett az épület helyiségei számos új, azóta is méltán népszerű rendezvénysorozat elindulását tették lehetővé. A megalakuló Sziget Színház népszerű színházi produkciókat hozott a Sárgaház színháztermébe, az épület többi része pedig kiváló helyszínül szolgál az állandó programoknak, amilyen például az Életmódváltó Klub, a Nemcsak Jazz Klub, a Hallgasd Helyben! koncertjei, vagy a különféle börzék. 1990 óta a Sárgaház az állami megemlékezésekhez kapcsolódó ünnepségek színhelye, de külső helyszíneken, például a Kéktó Szabadidőparkban is szervez eseményeket, amilyen a majális, vagy a tanévzáró koncert.
A Sárgaházban, és egyúttal Szigetszentmiklóson is a Magyar-Finn Baráti Kör lett az első bejegyzett civil szervezet, amit aztán követett a Kárpátok-Erdély Baráti Kör, a ma is működő nyugdíjas klubok, a Kossuth Kertbarát Kör, a Csepel-Sziget Baráti Társaság és sokan mások. Az 1995-ben megnyíló Városi Galériának köszönhetően a képzőművészet egyik regionális központjává vált Szigetszentmiklós, de itt található az országosan is egyedülálló Molnár Imre Citeragyűjtemény, és a Sárgaház működteti a város Helytörténeti Gyűjteményét és az Ádám Jenő Emlékházat is.