Könyvtár a városban
A Polgári Olvasókör felszámolása után egy évtizedet kellett várnia könyvtári intézményre a község lakóinak. A községi tanács szerette volna elérni, hogy a Csepel Autógyár művelődési háza a lakótelepen épüljön meg, de az egyeztetések sikertelenek voltak, és a Kultúrház végül az Autógyár előtti parkban épült meg 1961-ben, és benne a szakszervezeti könyvtár is helyet kapott. 1967-ben a könyvtárnak 24 ezer könyve volt és 70 féle folyóiratot is járatott a 2.875 beiratkozott olvasónak. A korabeli adatok szerint a könyvtár olvasóinak 40%-a szigetszentmiklósi volt – igaz, az autógyár dolgozóinak is nagyjából ekkora hányada lakott itt. 1986-ra már majdnem 70 ezer kötetből állt az állomány, és rendszeresek voltak az író-olvasó találkozók országosan ismert alkotókkal.
1960-ban a község vezetői orvosi rendelő építését határozták el a Lengyel Lajos u. 1. szám alatt, melynek egyik szárnyába költözhetett be az első Községi Könyvtár. Könyvtárosai tanárok voltak, akik tiszteletdíjért cserébe munkájukon felül vállalták el feladatukat. Az indulás után 1961-ben 1.120 kötete volt a könyvtárnak 454 aktív olvasóval, 1969-re a könyvek száma 11.317-re emelkedett, és 1.842 beiratkozott olvasó volt. Az érdeklődés miatt a József Attila lakótelepen kétezer kötetes fiókkönyvtár működött, ahonnan esténként lehetett kölcsönözni. Sajnos a település méretéhez képest a Községi Könyvtár roppant apró volt – a Könyvtáros című folyóirat 1970-ben megjelent statisztikája szerint a lakosság létszámához viszonyítva az országban Szigetszentmiklós nagyközségben működött a legkisebb könyvtár.
1972-ben a községi könyvtár a Kis-Duna partján található Orbán villába költözött, ami a korábbinál is szűkebb hely volt, ráadásul a falu központjától is távol esett. 1980-ban a községi tanács eladta a villát, a könyvtár pedig a Buga iskola két átalakított termébe került. Ezzel a könyvtár 65 négyzetméteresre nőtt, elfért a több mint 24 ezer kötet, és szűkösen ugyan, de ki tudta szolgálni a 727 aktív olvasót. A könyvtáros Rusz Gergelyné lett. A következő másfél évtized alatt dinamikusan növekedett a könyvtár állománya, és mire 1986-ban Szigetszentmiklós elnyerte a városi rangot, a Buga iskolában működő Községi Könyvtár igen apró volt már.