Szigetszentmiklós utóbbi néhány évtizedben lezajlott robbanásszerű fejlődését a gyarapodásról készült fotók adják vissza a legjobban. Gyűjteményünk számtalan fényképet publikált az elmúlt 60 év fejlődéséről, és szerencsére ez Önök között is sokaknak meghozta kedvét a régi fotóik átválogatására! Így jutott hozzánk Nagy Gábor jóvoltából jónéhány fénykép a Szent Miklós úti lakótelep építéséről, 1982-ből. A képek múzeumunk digitális fotógyűjteményét gyarapítják, köszönet értük! Az egykor Munkásőr nevet viselő lakótelep építéséről szóló képek mellé lássuk, mit írt Vöő Imre bácsi a 80-as évek elején lezajlott változásokról a nagyközségben a Fényszóró hasábjain:
Szigetszentmiklós a városiasodás útján…
Megszokott a mai ember részére, hogy mindenütt, amerre jár, építkezéseket, útjavításokat lát. Épül, szépül, gazdagodik hazánk, településünk, ahol élünk. Persze vannak még hibák, hiányosságok, lemaradások a fejlesztések terén, de minden év vagy ötéves ciklus jelentős fejlődést mutat. Bontják a régi házakat, építik az újat, mind több köztük az emeletes ház.
Ez is természetes látvány. Rohannak az évek, hajlamosak vagyunk arra, hogy hamar felejtünk. Így van ez mindenütt, szeretnék ha minden lenne, de egyszerre. Elfeledjük azt, hogy ami eddig épült az évtizedek megfeszített munkája, eredménye. Ezért jó lenne, ha mindenütt rögzítenék, feljegyeznék a fejlődés, a növekedés eredményeit. Ahogy ezt a Szigetszentmiklóson írt falukrónika teszi. Ebből megtudhatjuk, mi épült az elmúlt öt év alatt a nagyközségben.
Elkészült a település legmodernebb általános iskolája a hármas, és több mint 30 millió forintba került. Szemben vele ékeskedik a „TERMINÁL”, amely a lakosság szolgáltatási igényeit biztosítja magas fokon, közmegelégedésre. Erre a létesítményre pedig 17 milliót fordítottunk. Fejlődött a bolthálózatunk is, új kis ABC-áruház és mellette terménybolt épült a Petőfi utcában. Két élelmiszerbolt létesült a Buckában és a Vásártéren. Új gázcseretelep nyílt a temető mellett. A Petőfi Tsz. is jelentősen gyarapodott, ennek eredményeképpen húsüzemet létesített, a tagság részére pedig húsboltot a Bercsényi utcában.
Javult a nagyközség úthálózata is. Kövezték a Rákóczi, Lehel és a Tököli utcákat. Bitumenes utat kapott az Árpád-liget, a Duna-part, a taksonyi hídig. Az új lakótelepen is épültek utak. Járda épült az Arany János, a Széchenyi utcákban, a kenyérbolt előtt is. Új tűzoltószertár készült, mely a városi igényeket is ki tudja elégíteni. A régi szertárat megkapta a múzeum raktárnak, ahova a gazdálkodás eszközeit, lőcsöskocsit, szőlőprést, vetőgépet, ekéket (stb.) helyezhetjük el, a két öreg tűzoltókocsival együtt.
A nagyközségi tanács jelentős anyagi támogatással múzeumnak kialakította Ádám Jenő szülőházát, melyben a Kossuth-díjas zeneművész hagyatékát állítottuk ki. Javult, bővült a telefonhálózatunk is, miután a 2000 állomásos Crossbar-központot átadták az Ifjúság útján. Új helyiségbe költözött a községi könyvtár a Buga-iskolába. Megépült az új derítőtelep a gyári úton. Javult a szemétszállítás a kukás autók beállításával. Egész új lakótelep épült az utóbbi években a Határ út környékén. A nagycsaládosok részére a tanács Cs-lakásokat készített és jutattott. Ezenkívül számos középületet (iskolát, óvodát) felújítottak, modernizáltak, az elmúlt években. Új kislakótelep épül az Akácfa körúton.
A fentiek úgymond kézzel foghatóan bizonyítják, hogy tovább haladtunk a városiasodás útján.
Vöő Imre