A Miklósi Mustra rendezvényén kis kiállítást láthattak az érdeklődők a szigetszentmiklósi baptista gyülekezet fennállásának 125. évfordulója alkalmából. E hosszú idő alatt a gyülekezet szerves része lett Szigetszentmiklós közéletének, és a közösség ma is stabilan működik városunkban. Lássuk, mit írt Imre bácsi, aki maga is baptista volt a gyülekezet történetéről a Miklósi Újság hasábjain 1996-ban.

Épül városunk harmadik temploma

Az új templom a nyitás után

Ez évben ünnepli városunkban alakulásának 100. évfordulóját a Baptista gyülekezet. Ötvenhárom éve lett önálló közösség, amikor 1943-ban Bretz Vilmost meghívta lelkipásztorának.

Kevesen tudják, hogy a baptista vallás a reformáció harmadik ágaként terjedt el hazánkban, igaz, akkor még anabaptistáknak (újrakeresztelőknek) hívták őket. Magyarországon 150 évvel ezelőtt indult be a baptista misszió, Szigetszentmiklóson pedig 1896-ban kezdődött el. Kezdetben házaknál tartották az istentiszteleteket a baptista hívők a Kinizsi, majd a Bercsényi utcában az I. világháború előtt. Az 1920-as években növekedett a tagok száma, 1925-ben hivatalosan is elismert lett a baptista gyülekezet falunkban. A kápolnaépítés gondolata 1929-ben vetődött fel, amikor Fodor Istvánné ingyen telket adományozott templomépítésre. Addig bérelt helyiségekben jöttek össze a hívők. A Kinizsi u. 43. szám alatt 1931-ben elkészült nagy társadalmi munkával, önkéntes adományokból a kápolna.

A gyülekezet 1943-ban önállósította magát és Bretz Vilmos lett az első lelkipásztora. A közösségnek ezekben az években énekkara, pengetős és fúvós-zenekara működött. 1946-ban lelkészlakást vásároltak a hívők a Kinizsi u. 3-ban. A 40 éves kommunista rendszer az egyházakat is nagyon megviselte, megpróbálta Szigetszentmiklóson is. A földrengés 1956-ban a kápolnát is megrongálta, a felújításkor a kápolna végére egy kistermet is építettek. Bretz Vilmos lelkipásztor 1958-ban ment nyugdíjba, utódja Káldi József lett (1959-1964), őt követte Kalkó József 1965-1973 között. A kápolna felújítása és előtér építése 1971-ben volt. Negyedik, megbízott lelkésze a közösségnek Patai József volt fél évig 1973-ban. Az ötödik lelkésze a gyülekezetnek ifj. Almási Mihály lett 1974-től napjainkig.

A régi baptista kápolna

Az építkezések évtizede kezdődött, 1975-ben a régi parókiát elbontotta a közösség, és új építésébe fogott, mely 1976 karácsonyán már lakható lett. Almási Mihály lelkipásztor 1981-ben a Debreceni Református Teológián doktori címet szerzett, majd 1982 januárjában 4 éves amerikai külszolgálatra ment. Helyét édesapja, id. Almási Mihály ny. lelkipásztor töltötte be 4 évig. A kápolnába 1983 nyarán orgonát vettek és erősítő berendezést.

A baptista gyülekezet lelkipásztora, dr. Almási Mihály 1986 tavaszán érkezett vissza Amerikából. A közösség új templom építésébe fogott 1988 őszén a szomszédos telek megvásárlása után. Az építkezés 8 éve tart, hamarosan befejeződik. A város harmadik templomának 12 méter magas tornya lesz ,rajta nagy kereszttel. Kedvezően alakul a templom környéke is az új bekötő út következtében, rendes járda is épül.

A baptista egyház tagsága erején felüli munkát vállalt az építkezéssel, de reménységgel és Isten segítségével a hívek adományával szeretné befejezni, és augusztus 18-án használatba venni új templomát. Úgy legyen.

Vélemény, hozzászólás?