Pontosan 129 éve, 1892. szeptember 16-án választott először díszpolgárt Szigetszentmiklós. Az akkori szokásnak megfelelően a község első ilyen kitüntetését nem másnak, mint a legendás Kossuth Lajosnak adta. Az évforduló emlékére lássuk, hogyan idézte fel az akkori eseményeket Imre bácsi a Fényszóró hasábjain 1982-ben, az akkori korszellemnek megfelelő körítéssel.

Szigetszentmiklós első díszpolgára volt

A Kossuth-emléktábla avatása a Tanácsháza falán a rendszerváltás évében, 1989-ben.

Száznyolcvan éve, 1802. szeptember 19-án született Kossuth Lajos Monokon. Az évforduló kapcsán Kossuth kultuszáról szeretnék szólni, életét, munkáját, nagyságát ismerjük, ezt bizonyára a napilapok is méltatják majd. „Kossuth Lajos alakja, politikájának népfelszabadító jellege elevenen élt és él ma is a dolgozó népünk szívében”, – írta 30 évvel ezelőtt Révai József… Az elmúlt több mint egy évszázadban számtalan Kossuth-nóta, monda, legenda született az 1848-49-es szabadságharc kormányzójáról.

A Magyar Néprajzi Társaság tagjai az elmúlt 50 évben megpróbálták összegyűjteni a Kossuth-kultusz emlékeit. Számtalan embert megkérdeztek a néprajzi gyűjtők, hogy mondják el, mit tudnak Kossuthról. A válaszok naivak és vegyesek voltak. Az összegyűjtö9tt anyagból kiderült, hogy Szent István, Hunyadi Mátyás, Rákóczi után Kossuth alakjához fűzték a legtöbb anekdotát. Számtalan népi vers szól a szegények és jobbágyok felszabadítójáról. A Kossuth-dalok több mint 600 szöveges változatát jegyezték fel a gyűjtők. Az első változatát már 1848 decemberében énekelték a nagysallói legények, Kossuthot is évtizedekig várták haza az emigrációból, akárcsak annak idején II. Rákóczi Ferenc fejedelmet.

A múlt század második felében számtalan Kossuth-kép került forgalomba. Az újságok is gyakran közöltek híreket az idősödő kormányzóról. A Csepel-szigeten is nagy volt a hajdani kormányzó kultusza. Három levelét ismerjük, amely járásunkhoz kapcsolódok, kettőt Dömsödre, egyet Ráckevének címeztetett. Szigetszentmiklóson a községi elöljáróság 1892. szeptember 16-án Kossuth Lajost a falu első díszpolgárának választották meg. Kardos István helybeli tanító így írja le az eseményt:

„Van egy nagyszerű épidemikus lelkesültség hazánk nagy fia, Kossuth Lajos irányában, ki most szeptember 19-én tölti be 90. születési évét. Mindenütt az országban jubileumi ünnepet rendeznek ennek emlékére, a városok és faluk versenyeznek abban, hogy melyik választhassa meg Kossuthot díszpolgárrá elébb. Szeptember 16-án Szigetszentmiklós is képviselői közgyűlést tartván, megválasztván az öreg, önkéntes számüzetésben élő hajdani országkormányzónkat díszpolgárrá…”

Tehát 90 évvel ezelőtt Kossuth Lajos lett az első díszpolgárunk. Az első díszpolgár nevét urca, mozi, tsz., brigád, úttörőörs viseli falunkban.

Az évforduló alkalmából tisztelettel emlékezünk erre az eseményre is…

Vélemény, hozzászólás?