Drámai fordulatokat tartogatott az élet a majdani Szigetszentmiklós területén élő bronzkori közösségek lakói számára. Egy nemrég publikált tanulmány a korábbi évtizedekben városunkban feltárt négyezer éves temetőben feltárt sírokat vizsgálta, és a különleges, stroncium-izotópos vizsgálat nyomán szenzációs felfedezésekre jutott! A tanulmányt jegyző olasz-magyar tudóscsoport 29 egyén maradványainak elemzése során megállapította, hogy az eddig feltételezettnél jóval árnyaltabb volt az itteni bronzkori közösségek társadalmi szerkezete.
A kutatás legmegdöbbentőbb eredménye egy asszony csontjainak vizsgálatából adódott, aki szülés közben halt meg, és elhunyt ikergyermekeivel együtt temették el. Az arany és bronz ékszereket tartalmazó sírmelléklet vizsgálatából kiderült, hogy a nő a közösség magasrangú tagja volt. Fogazatának és csontjainak vizsgálata pedig kimutatta, hogy nem a Kárpát-medencében született, így bizonyítva, hogy az ún. Vatya-kultúra népei között a magasabb társadalmi rétegekben tetten érhető a szűkebb lakhelyen túli migráció.
A kutatás eredményei angol nyelven a https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0254360 címen olvashatók.