Százhárom éve hunyt el Dolinay Gyula, aki élete utolsó éveit Szigetszentmiklóson töltötte. A neves újságíró, író nevéhez számos ifjúsági lap megjelentetése fűződik. Életének érdekes eseményeit Vöő Imre bácsi így foglalta össze 1988-ban az egyik környékbeli újság hasábjain:

Dolinay Gyula emlékére

Hetven évvel ezelőtt halt meg Szigetszentmiklóson 68 éves korában Dolinay Gyula, korának neves lapszerkesztője és újságírója. Nagyharsányban született 1850 aug. 14-én. A budapesti egyetemen tanult, 1869-ben megindította a Tanulók Közlönye című ifjúsági lapot. Ettől kezdve kizárólag írói munkásságának élt. Számos könyvet írt, és lapot szerkesztett. Közismert lapjai voltak 1870-től megjelenő Kis Újság, az 1873-1912 között megjelenő Hasznos Mulattató, és a Lányok Lapja című képes lapok. Népszerűségét korán szerezte, először azzal, hogy együtt lakott 1870-ben Pesten Petőfi Zoltánnal, a nagy nemzeti költőnk hányattatott sorsú fiával. Petőfi Zoltánt, ki színészként járta az országot, akkor már súlyos tüdőbaj sorvasztotta. Dolinay Gyula magához fogadta barátját, megosztva vele lakását és anyagilag támogatta. Zoltán versírással is próbálkozott, sajnos a tüdővész 22 éves korában elragadta az élők sorából. Íróasztalik, amelyen együtt írt a két jóbarát, ma a Városi Múzeum tulajdona.

Másik nagyszerű esemény volt Dolinay Gyula életében, hogy ő szervezte meg 1899-ben Kossuth Lajoshoz zarándokló 845 főnyi ceglédi kirándulócsoportot. A párizsi világkiállítás után a csoport felkereste a Turinban emigrációban élő nagy magyart. Ennek a látogatásnak emlékére Kossuth Apánk minden látogatójának egy időskori fényképével díszített, tízforintos nagyságú medált adott. A hajdani országkormányzó (akit Szigetszentmiklós elöljárósága 1892-ben első díszpolgárának választott) 4 oldalas levélben köszönte meg Dolinay Gyulának, a látogatást. Ennek a levélnek a másolata is látható a Városi Múzeumban Kossuth fényképe mellett.

A Honismereti Szakkör az elmúlt évtizedekben igyekezett összegyűjteni Dolinay Gyula író emlékeit, újságjait. Sikerült az 1889. évi Kossuth-látogatás fényképéből is másolatot szerezni a ceglédi Kossuth Múzeumtól.

Vöő Imre

Vélemény, hozzászólás?